3/28/2017
Tennis vs. Barton Community College
Great Bend, KS

3/28/2017
Tennis vs. Seward Community College
Great Bend, KS

3/28/2017
Sports Shooting vs. ACUI Championships Texas
San Antonio, TX

3/28/2017 2:00 PM
Softball vs. Ellsworth
Fort Dodge, IA

3/28/2017 2:30 PM
Baseball vs. Southwestern
Creston, IA

3/28/2017 3:00 PM
Baseball vs. Buena Vista University JV
Storm Lake, IA

3/28/2017 5:00 PM
Baseball vs. Buena Vista University JV
Storm Lake, IA

3/29/2017
Sports Shooting vs. ACUI Championships Texas
San Antonio, TX

3/30/2017
Sports Shooting vs. ACUI Championships Texas
San Antonio, TX

3/30/2017 3:00 PM
Softball vs. Indian Hills
Fort Dodge, IA

Iowa Central Athlete of the Year Recipients

The Top Male Athlete is awarded the Algoe Award

2014 – Men - Cody Brandau, Bowling/Golf
2014 – Women - Kianna Carter Track and Field &  Hannah Maina, Cross Country/ Track and Field
2013 – Will Kenny, Baseball
2012 – Stanley Kebenei, Track and Field/Cross Country
2011 – Joey Flattery, Baseball & Tomas Cotter, Track and Field/Cross Country
2010 – Wilmot Wellington, Football/Track and Field
2009 – Joshua Sawe, Cross Country
2008 – Hillary Samoei, Track and Field
2007 – Sam Lambert, Track and Field
2006 – Tim Flattery, Baseball
2005 – Lee Elbert, Track and Field & Brock Iverson, Baseball
2004 – Justin Sokol, Baseball
2003 – Vahn Schumacher, Football
2002 – Matt Johnson, Basketball & Justin Meyer, Baseball
2001 – Nathan McClain, Wrestling
2000 – Willie McGowan, Soccer
1999 – Adam Wilde, Basketball
1998 – Ben Smith, Football
1997 – Matt Gast, Baseball
1996 – Todd Westphal, Wrestling
1995 – Ryan King, Basketball
1994 – Rich Martin, Basketball
1993 – Erik Josephson, Wrestling
1992 – Steve Kelly, Wrestling
1991 – Broderick Powell, Basketball
1990 – Don Tyndall, Basketball
1989 – Paul Weltha, Wrestling/Football
1988 – Bob Brower, Basketball
1987 – Ray Carreathers, Football
1986 – Randy Reitsma, Basketball
1985 – Steve Brown, Basketball
1984 – Larry Parrott & Greg Yergler, Basketball
1983 – Jon Cook, Wrestling
1982 – Craig Aljets, Basketball
1981 – Kevin Russell, Wrestling
1980 – Will Shupe, Football
1979 – Craig Light, Football
1978 – Kraig Knutson, Basketball
1977 – Tony Iliano, Baseball & Football
1976 – Earl Matthews, Football
1975 – Craig Michehl, Basketball
1974 – Tom Williams, Football
1973 – Jeff Gilligan, Football
1972 – Gary Fitzgerald, Football
1971 – Walt Fieseler, Football

Outstanding Female Athlete

2013 – Jodi Miller, Track and Field/Cross Country
2012 – Morgan Allee, Softball & Mika Rodewald, Basketball
2011 – Stepanie Gale, Soccer
2010 – Amanda Vorthmann, Track and Field
2009 – Holly Tjaden, Track and Field
2008 – Morgan Brown, Volleyball
2007 – Ashley Stevens, Track and Field
2006 – Jackie McNamara, Soccer & Dana Shillington, Volleyball
2005 – Kim Saufl, Soccer & Abby Olson, Basketball/Softball
2004 – Kelly Burns, Soccer
2003 – Sarah Krogman, Soccer/Basketball & Becky Lauver, Soccer
2002 – Brooke Brown, Basketball
2001 – Carrie Miller, Soccer/Softball
2000 – Samantha Kinne, Basketball
1999 – Stephanie Grettenberg, Basketball
1998 – Jama Anderson, Softball
1997 – Heather Casey, Basketball
1996 – Karla Ayers, Softball
1995 – Jolene Marsh, Basketball
1994 – Nikki Bergman, Basketball
1993 – Brenda Rowley, Basketball
1992 – Stacey Burke, Basketball
1991 – Lori Olson, Basketball
1990 – Shelly Dhondt, Basketball